***دوره فشرده آزمون ept اسفند ٩٧ + حل تست*** اطلاعات بیشتر
Toggle Bar

بهترین منابع واژگان آزمون های زبان

 داشتن تسلط کافی بر واژگان زبان انگلیسی می تواند نقش بسزایی در موفقیت داوطلبان کنکورهای رشته های مختلف و آزمون های زبان (مانند EPT، آزمون MSRT و ...) داشته باشد.
در این مقاله قصد داریم آنالیز کاملی از بهترین منبع واژگان آزمون های زبان در اختیار شما قرار دهیم.

29 دی 1395 0 comment
(1 رای)
  • اندازه قلم

نظر به اینکه بخش واژگان بیشترین تعداد سؤالات بسیاری از آزمون ها را به خود اختصاص می دهد، صرف نظر کردن از این مبحث می تواند به قیمت عدم موفقیت در آزمون تمام شود. حال راه چاره چیست؟
با کمی دقت در سؤالات آزمون های مختلف، می توان به درستی به این نتیجه رسید که واژگان مورد استفاده در این سؤالات، از کتاب ها و منابع خاصی گرفته می شوند. می توان گفت که کتاب هایی چون 504 واژه، واژگان ضروری تافل و 1100 واژه بارونز از کتاب های مفید در مسیر آمادگی برای آزمون های زبان هستند.
تیم فست زبان پس از تجزیه و تحلیل آزمون های مختلف، واژگان مهم کتاب ها و آزمون ها را استخراج و بر اساس اولویت گلچین کرد. سپس این لغات را اولویت بندی و نکات تکمیلی را نیز اضافه کردیم. توصیه می کنیم لغات را در قالب جملات فرا گرفته و با فواصل زمانی منظم مرور کنید. همچنین مترادف های ارائه شده را با دقت به ذهن بسپارید. این واژگان با وسواس خاصی انتخاب شده اند و جزو لغات مهم آزمون ها هستند.

توجه کنید که لغات کتاب 504 واژه بیشتر در جملات صورت تست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ها و متون درک مطلب به کار می روند و از آنها معمولاً به طور مستقیم سؤال مطرح نمی شود. از اینرو، برای آمادگی مناسب برای آزمون بایستی سراغ کتاب هایی چون واژگان ضروری تافل و 1100 واژه بروید. (البته اکیداً توصیه می کنیم که 125 لغت انتهای کتاب 504 را حتماً به دقت مطالعه نمائید.)
بنابراین، شما بایستی از کتاب 504 شروع کنید و با توجه به اینکه این کتاب به تنهایی نمی تواند شما را برای آزمون آماده کند، سراغ کتاب هایی چون واژگان ضروری تافل و 1100 واژه بروید.

کتاب واژگان Fast Vocab با راهکاری بی نظیر و پوشش کامل لغات کتاب های فوق نه تنها تمامی لغات مورد نیاز برای آزمون را پوشش می دهد بلکه شما را از سردرگمی در خواندن چندین منبع یاری می دهد. در واقع شما با مطالعه کتاب Fast Vocab هر آنچه را برای پاسخ دهی به سوالات بخش لغات و بخش درک مطلب آزمون خود نیاز دارید را در کمترین زمان ممکن فرا خواهید گرفت. در این کتاب شما واژگان را به روش لایتنر یاد می گیرید و برای هر لغت نیز یک مثال کاربردی همراه با ترجمه مطالعه خواهید نمود. از ویژگی های منحصر بفرد کتاب Fast Vocab قسمت Word Family می باشد که شما اشکال مختلف هر لغت از جمله اسم، فعل و... را خواهید آموخت. همچنین در این کتاب Collocation های مختلف هر لغت نیز همراه با ترجمه برای شما ذکر شده است.

برای یادگیری هر چه بهتر لغات، به نکات زیر توجه کنید:
١. سعی کنید لغات جدید را در قالب جمله فراگیرید.
٢. لغات را به همراه مترادف‌ ها و متضادهایشان به خاطر بسپارید.
٣. لغات جدید را حتماً در فواصل زمانی منظم و بطور اجمالی مرور کنید. در انجام این کار، از روش لایتنر پیشنهادی ما استفاده کنید تا ماندگارترین، اصولی‌ ترین و علمی‌ ترین روش به خاطر سپردن لغات را تجربه کنید.
٤. به دنبال روش‌ های صرفاً تبلیغاتی، مانند کدینگ (و یا یادگیری در خواب! و امثالهم) نروید. مؤثر و علمی بودن این روش‌ ها را هیچ بنیاد علمی تاکنون تأیید نکرده است.
۵. پیشوندها، پسوندها و ریشه‌ های متداول کلمات را فراگیرید. با این کار قادر خواهید بود معنی لغات ناآشنا را حدس بزنید. تعدادی از این موارد در انتهای کتاب Fast Vocab گنجانده شده‌ اند.
 

کدینگ

ادعا می‌ شود که کدینگ یک روش ساده برای به خاطر سپردن راحت‌ تر لغات و معانی آنها به حافظه است. در واقع، اساس این روش بر این اصل استوار است که از طریق برقراری ارتباط بین «داشته‌ ها و دانش قبلی» فرد، فراگیری مطالب جدید تسهیل شود، یا حداقل این ارتباط بایستی از «زبان، لهجه یا فرهنگ زبان‌ آموز» نقطۀ مشترکی را با مطلب یا لغت جدید پیدا کرده و در تسهیل یادگیری مطالب جدید، یاری‌ رسان باشد. ولی متأسفانه بیش از ۹۵ درصد کدهای ابداعی! اساتید گرامی فعال در این زمینه، یادگیری لغت را نه‌ تنها ساده‌ تر نمی‌ کند، بلکه این کار را به یک معضل! تبدیل می‌ کند. روش کدینگ در صورتی مؤثر خواهد بود که یادگیرنده خودش و با دانش قبلی خود کدی را بسازد؛ مثلاً بتواند یک ارتباط جالب بین لغت جدید و فرهنگ و لهجۀ خود پیدا کند. در این صورت، کد مورد نظر مفید خواهد بود. ولی در صورتیکه برای یادگیری هر لغت، زبان‌ آموز مجبور شود کلی از دریچه‌ های دانش را به روی خودش باز کند که کار بسیار دشوارتر خواهد شد!
❌ یکی از پیامدهای منفی یادگیری از طریق کدینگ، آسیب بسیار جدی است که این روش به «تلـفــظ» صحیح لغات وارد می‌ کند و به‌ راحتی هم قابل جبران نیست. مثلاً فردی که لغت abandon (با تلفظ صحیح -ِ بَندِن) را در جایی با کد «آبادان» یاد گرفته، همه جا abandon را بایستی بصورت «آبادان» بشنود تا کد لغت را به خاطر بیاورد!
جایگزین کدینگ چیست؟
بهترین روش یادگیری لغات، روش لایتنر یا مرورهای منظم است؛ که روشی علمی و دستکاری نشده‌ تر است و به قول انگلیسی‌ ها:
.Practice makes perfect
«تمرین [منظم] باعث تسلط می‌ شود.»

 روش لایتنر

جعبۀ لایتنر یک جعبۀ پنج‌ خانه است که برای یادگیری پایدار مورد استفاده قرار می‌ گیرد. لایتنر، در واقع روش علمی «به خاطر سپردن» مطالب است که بر مبنای آن، آموخته‌ ها از حافظۀ کوتاه‌ مدت به حافظۀ بلند مدت منتقل می‌ شوند.
اساس علمی سیستم لایتنر
سیستم لایتنر در مجموع ماندگارترین روش تکرار برای انتقال آموخته‌ ها به حافظۀ بلندمدت را پیشنهاد می‌ کند. ابینگ هاوس کسی بود که روش مرور برای تثبیت مطالب در حافظۀ بلندمدت را پیشنهاد کرد و بوریس فردریک اسکینر روش لایتنر را توسعه داد. در کتاب Fast Vocab، ما با ایجاد تغییراتی در روش لایتنر، آن را بصورت یک جدول شش‌خانه‌ ای درآوردیم که در آن، هر یک از خانه‌ ها، یک مرحله از فرآیند مرور و یادگیری لغات جدید است.
پاداش‌ های فوری اسکینر
اسکینر با آزمایش‌ هایی علمی نشان داد که «هرگاه به یک رفتار بلافاصله و بصورت آنی پاداشی داده شود، آن رفتار تکرار خواهد شد.» لذا هر بار که شما به معنای لغت پرسیده شده، جواب صحیح دهید، احساس رضایتی که بوجود می‌ آید، شما را به ادامۀ این کار تشویق کرده، تمرکز شما را بر کار افزایش داده و شما را به موضوع علاقه‌ مند می‌ کند. این‌ ها همان عوامل ارتقای بازدهی یادگیری هستند که در کتاب Fast Vocab نیز لحاظ شده‌ اند.
قاعدۀ منحنی فراموشی ابینگ هاوس
هرمان ابینگ هاوس، روانشناس آلمانی، ثابت کرد که ۲۰ دقیقه پس از حفظ کردن، مقداری از واج‌ های بی‌ معنا (۸۰٪ آنها) فراموش می‌ شوند و مابقی هرگز فراموش نمی‌ شوند. ضمناً سرعت فراموشی در ابتدا سریع است و به‌ مرور کند شده و مرور مطالب از قبل حفظ‌ شده باعث کاهش این سرعت به نصف و حتی بهتر از آن (در صورت خوب حفظ کردن) می‌ گردد. در نتیجه، اگر معنی لغات یک زبان خارجی را که چندان هم بی‌ معنا نیستند حفظ کنیم، این روند فراموشی بیش از یک روز طول می‌ کشد و با پنج بار مرور موفق به مقدار ناچیزی  می‌ رسد و در صورت کاربردی بودن، مادام‌ العمر در ذهن خواهد ماند.
روش لایتنر بر اساس منحنی فراموشی عمل می‌ کند.

منبع: مقدمه کتاب Fast Vocabulary تألیف استاد مهرداد زنگيه وندی

برای آشنایی بیشتر با کتاب Fast Vocab استاد مهرداد زنگیه وندی و دانلود یک فصل رایگان کتاب کلیک کنید.

منابع دیگر منتشر شده استاد مهرداد زنگیه وندی تاکنون:

 

نظر دادن

FastZaban گروه آموزشی استاد مهرداد زنگیه وندی

تماس باما

کرمانشاه - بلوار طاق بستان
آقای مرادی - 09031250642 :فقط برای خرید بسته‌ها (برای مشاوره و غیره ایمیل بزنید)