***بانک سوالات آزمون EPT تا مهر ۹۶ با ۱۰ درصد تخفیف ویژه*** خرید
Toggle Bar

بهترین منابع واژگان آزمون های زبان

شاید یکی از سؤالاتی که همیشه داوطلبان آزمون های زبان از اساتید می پرسند، این باشد: برای آزمون خود چه کتاب لغتی بخوانم؟ در این مقاله قصد داریم بطور ویژه به پاسخ این سوال بپردازیم.

پس با فست آموز همراه باشید.

29 دی 1395 0 comment
(0 رای‌ها)
  • اندازه قلم
داشتن تسلط کافی بر واژگان زبان انگلیسی می تواند نقش بسزایی در موفقیت داوطلبان کنکورهای رشته های مختلف و آزمون های زبان (مانند EPT، آزمون MSRT و ...) داشته باشد. از طرفی، یادگیری کل لغات زبان انگلیسی نیز کار ساده ای بنظر نمی رسد. نظر به اینکه بخش واژگان بیشترین تعداد سؤالات بسیاری از آزمون ها را به خود اختصاص می دهد، صرف نظر کردن از این مبحث می تواند به قیمت عدم موفقیت در آزمون تمام شود. حال راه چاره چیست؟
با کمی دقت در سؤالات آزمون های مختلف، می توان به درستی به این نتیجه رسید که واژگان مورد استفاده در این سؤالات، از کتاب ها و منابع خاصی گرفته می شوند. می توان گفت که کتاب هایی چون 504 واژه، واژگان ضروری تافل و 1100 واژه از کتاب های مفید در مسیر آمادگی برای آزمون های زبان هستند.
تیم فست زبان پس از تجزیه و تحلیل آزمون های مختلف، واژگان مهم کتاب ها و آزمون ها را استخراج و بر اساس اولویت گلچین کرد. سپس این لغات را اولویت بندی و نکات تکمیلی را نیز اضافه کردیم. توصیه می کنیم لغات را در قالب جملات فرا گرفته و با فواصل زمانی منظم مرور کنید. همچنین مترادف های ارائه شده را با دقت به ذهن بسپارید. این واژگان با وسواس خاصی انتخاب شده اند و جزو لغات مهم آزمون ها هستند.
توجه کنید که لغات کتاب 504 واژه بیشتر در جملات صورت تست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ها و متون درک مطلب به کار می روند و از آنها معمولاً به طور مستقیم سؤال مطرح نمی شود. از اینرو، برای آمادگی مناسب برای آزمون بایستی سراغ کتاب هایی چون واژگان ضروری تافل و 1100 واژه بروید. (البته اکیداً توصیه می کنیم که 125 لغت انتهای کتاب 504 را حتماً به دقت مطالعه نمائید.)
بنابراین، شما بایستی از کتاب 504 شروع کنید و با توجه به اینکه این کتاب به تنهایی نمی تواند شما را برای آزمون آماده کند، سراغ کتاب هایی چون واژگان ضروری تافل و 1100 واژه بروید.

به نکات زیر توجه کنید:

  • ١. سعی کنید لغات جدید را در قالب جمله فرا گیرید. برای این منظور توصیه می کنیم از کتاب های داستان سطح‌ بندی شده موجود در بازار استفاده کنید.
  • ٢. لغات را به همراه مترادف ها و متضادهایشان یادداشت کنید (دیکشنری MoboDict‌ موجود در پایین همین صفحه را برای این کار دانلود کنید).
  • ٣. لغات جدید را حتماً در فواصل زمانی منظم و بطور اجمالی مرور کنید.
  • ٤. تا می توانید به خواندن متن های آکادمیک (مقاله ها)، مجلات و روزنامه هایی چون New Yorker بپردازید.
  • ۵. به دنبال روش های صرفاً تبلیغاتی مانند کدینگ (و یا یادگیری در خواب) نروید! مؤثر و علمی بودن این روش ها را هیچ بنیان علمی تاکنون تائید نکرده است.
  • ۶. استفاده ازنرم‌ افزارهای فلش کارت را در کنار کتاب های فوق به شما توصیه می کنیم.
  • ۷. سعی کنید لغات جدید را در دیکشنری های معتبری چون Longman و MoboDict چک کنید؛ این کار خود یکی از مراحل یادگیری لغت است.
  • ۸. برای خودتان هدف معین کنید؛ مثلاً برنامه ریزی کنید که هر روز ۵ لغت جدید یاد بگیرید.
  • ۹. پیشوندها، پسوندها و ریشه های متداول کلمات را فرا گیرید. با این کار قادر خواهید بود معنی لغات نا آشنا را حدس بزنید.

بخشی از مقدمه کتاب Fast Vocabulary تألیف استاد مهرداد زنگيه وندی

شاید این مطالب نیز برای شما مفید باشد
۴۰۰ لغت پر کاربرد آزمون‌های زبان
۱۵ مبحث پرسوال آزمون‌های تخصصی
دانلود قدرتمندترین دیکشنری اندروید
نرم‌افزار لایتنر ۵۰۴ واژه

کانال آموزش نکات آزمون های زبان در تلگرام: https://telegram.me/fastzaban


فروم تخصصی پرسش و پاسخ آزمون های زبان: http://forum.fastzaban.com

نظر دادن

FastZaban گروه آموزشی استاد مهرداد زنگیه وندی